Zdeněk Zůna: 90

Zdeněk Zůna: 90

6. 8. 17:00 - 25. 8. 2018 12:00  Holandský dům
Výstava

Výstava známého berounského fotografa k životnímu jubileu.

 

Fotografii se Zdeněk Zůna věnuje od dětství. Pochází z Prahy, do Berouna přišel v roce 1951 jako duchovní. Tuto profesi vykonával do roku 1959, poté nastoupil do Králodvorských železáren, aby za dalších 5 let konečně zakotvil v povolání jeho srdci blízkému – jako pracovník pro fotografii a film v Okresním osvětovém domě. Po smutných událostech v roce 1968 musel pro svůj postoj toto povolání opustit a tak zbylá léta svého pracovního života strávil v Karlštejně jako pomocník taviče (plných 18 let).

Fotografie jej provází celý život, nejvíce se věnuje fotografování lidí, vždy se ale věnoval také fotografování aktuálních událostí a dějinných milníků (roky 1968 i 1989, povodně v roce 2002, …). S fotoaparátem ho můžete potkat i dnes na téměř všech kulturních a společenských akcích v Berouně.

Zdeněk Zůna je členem Fotoklubu Beroun. Vystavuje s ním i samostatně, největší výstavou byla ta v pražské Akademii věd. Publikoval například v časopisech Svět v obrazech či Synchron.  Získal 4. cenu v mezinárodní soutěži Za socialistické fotografické umění, zúčastnil se výstavy Jeden den v ČR v pražském Mánesu, 11 jeho fotografií bylo vybráno do prestižní fotografické sbírky Umělecko-průmyslového muzea v Praze. Dosud publikuje v Berounském regionu. V roce 2016 získal Cenu města Berouna.

Retrospektivní výstava, která bude zahájena v galerii Holandského domu 6. srpna 2018 v 17 hodin a potrvá do 25. srpna, je uspořádána k životnímu jubileu, které se v případě Zdeňka Zůny jeví neuvěřitelným: V červenci totiž tento neskutečně činorodý pán oslavil 90. narozeniny!

FOTOGALERIE

Fotogalerie