Vladimír Brunton: SLAVNÉ TVÁŘE

Vladimír Brunton: SLAVNÉ TVÁŘE

2. 9. 17:00 - 27. 9. 2019 17:00  Holandský dům
Výstava

Fotograf, papírník a umělecký tiskař Vladimír Brunton žije a pracuje v Kostelci na Hané, kde má kromě ateliéru také papírnu na výrobu japonského ručního papíru. Zkušenosti získával v zemích jako Japonsko, Izrael, USA, a Čína. Věnoval se historickým metodám zpracování fotografie, výrobě japonského ručního papíru a tisku na něj. Znalosti dále rozvíjí a aplikuje je ve svých dílech. Jeho velký vzor a inspirace je František Drtikol a dědeček, který byl také fotograf a zanechal po sobě mnoho starého fotografického materiálu. Ten Vladimír Brunton postupně využívá ke svým experimentům.

Cyklus fotoportrétů slavných osobností Slavné tváře, vytvořil technikou vycházející z klasické fotografické emulze, zpracované ručně chemickým procesem. Obraz je pak na malířském plátně, které autor upravuje několika nanesenými vrstvami, včetně barev. Vyvolaný a ustálený obraz pere ve vodě, bělí, znovu pere, tónuje, a pak znovu pere. Poslední fáze výroby fotoportrétu je napnutí plátna na rám. Část tohoto cyklu můžete vidět v galerii Holandského domu, kam byly pořadatelem vybrány zejména portréty osobností české kultury (režiséři Forman či Menzel, hudební publicista Zdeněk Mahler, mecenáška Meda Mládková a další), ale také například významného podnikatele Tomáše Bati či prvních dvou ´polistopadových´ prezidentů…

Výstava, která bude zahájena v pondělí 2. září v 17 hodin, je pořádána ve spolupráci s CZECH PHOTO, o. p. s. u příležitosti 30. výročí pádu totalitního režimu. Výjimečně otevřeno (z důvodu konání oslav Dnů Evropského Dědictví a hrnčířských trhů) také v sobotu 7. září odpoledne a v neděli 8. září po celý den (oba dva dny tedy 9-12 a 13-17).

FOTOGALERIE

Fotogalerie