PRODLOUŽENO! HEREČKY A HERCI ÉRY MONARCHIE

PRODLOUŽENO! HEREČKY A HERCI ÉRY MONARCHIE

3. 12. 9:00 - 23. 1. 2021 12:00  Holandský dům
Výstava

Fotografie ze Sbírky Scheufler.

Bez vernisáže. 
24. - 27. 12. a 31. 12. 2020 zavřeno. 1. 1. 2021 zavřeno.

Herečky a herci z fotografických alb prababiček

         Vynález fotografie přinesl ohromný zájem o portrétování.  Ve fotografických albech vznikala rodová portrétní galerie, v níž vedle vyobrazení  členů rodiny a příbuzných se skvěly portréty těch, kteří byli majiteli alba sympatičtí. A to bývali především populární divadelní umělci, ale tehdy také politici, buditelé a známí vědci, zkrátka věhlasné osobnosti. Koneckonců divadlo tehdy bylo pilířem národního života ve společnosti, která toužila po své emancipaci.

         Do divadla s fotoaparátem však fotograf z technických důvodů dlouho nezavítal, ale naopak sami herci chodili do fotoateliérů se svými rekvizitami, převleky a líčidly a tam se stylizovali do divadelní role, která někdy i volbou pozadí imitovala konkrétní divadelní scénu.Patrně první fotografii z představení přímo v divadle u nás pořídil až Alfred Baštýř v roce 1893.  

         Vedle vyobrazení profesionálních hereček a herců se do alb často umisťovaly také snímky divadelních ochotníků, kteří mohli mít i přímý vztah k majiteli alba. Divadelní ochotnictví bylo tehdy velmi populární formou zábavy a trávení volného času. Síto času, dělící expozici snímku od současnosti, mnohdy znemožňuje přesnou identifikaci portrétovaných a jejich rolí, a tak vždy nevíme, zda jde o vyobrazení z maškarního plesu, herce v roli či o hrátky inspirované nějakou literární postavou. U většiny snímků na naší výstavě se však interpretace snímků zdařila. Autorsky mezi nimi dominuje fotograf Jan Mulač, jehož vizitka byla také použita pro výstavní plakát.  Udělejme si výlet v čase do doby před 130 lety, kdy se rodila česká divadelní fotografie!

Mgr. Pavel Scheufler, majitel sbírky

FOTOGALERIE

Fotogalerie