Marie Smetanová: SÁZAVA

Marie Smetanová: SÁZAVA

4. 1. 17:00 - 3. 2. 2023 17:00  Městská galerie
Výstava

Komentovanou prohlídku můžete navštívit ve čtvrtek 26. ledna od 15 hodin.

Na první výstavě roku 2023 představí svá díla Marie Smetanová. V Berouně nevystavuje poprvé. Představila své obrazy i obrazy svých žáků v galerii Holandského domu a v Duslově vile se zúčastnila posledního Salonu berounských výtvarníků.

Co přivedlo Marii Smetanovu k malování? Byla to Škola vidění, která je ojedinělým projektem malíře a pedagoga Radoslava Kutry. Tento seminář umění, který sídlí nyní v Luzernu, nabízí již více než padesát let kurzy malby a denního pětiletého studia.

Cílem Školy vidění je vidění uvědomělé. Všem je nám dáno vnímání barev, není to jen výsada umělců. Základem Školy vidění je myšlenka, že každý člověk je umělcem. Proto zde může studovat každý bez ohledu na věk či míru talentu.

Marie Smetanová začala studovat u Radoslava Kutry v šestnácti letech. Základem byl způsob malby Paula Cézanna – uvědomit si vlastní vidění a využít barevné skvrny jako stavební materiál pro obraz. Součástí školení malíře je i teorie a dějiny umění. Po absolvování uměleckého semináře je začala malířka studovat v Praze na filozofické fakultě UK. Od roku 2006 je členkou skupiny Experiment 2 a spolu s členkami této skupiny vede Letní malířskou školu vidění na Sázavě.

Malířka miluje řeku Sázavu, slavný sázavský klášter i lidi, kteří zde žijí. Své dojmy a zážitky, vztah člověka a přírody přenáší do svých olejomaleb, akvarelů i tisků. V létě maluje v krajině, v zimě vznikají v atelieru figurální kompozice, akty a zátiší, její oblíbenou disciplínou je portrét

Marie Smetanová vystavuje od roku 1999 samostatně i na společných výstavách.

Nenechte si ujít její zajímavou výstavu v Městské galerii Beroun, která bude zahájena ve středu 4. ledna 2023 v 17.00 hodin. Těšíme se na Vás.