Milan Eberl: Hlava plná hudby
V letošním roce si v Berouně připomínáme 140 let od narození významného dirigenta Václava Talicha. K oslavám se připojuje také městská galerie, která se prostřednictvím dvou výstav snaží přiblížit tohoto umělce a jeho lásku k hudbě. První z nich je právě výstava obrazů a řezbářských prací Milana Eberla.
Hudební tradice rodu Eberlů, hudebníků a výrobců houslí, sahá daleko do minulosti. Milan Eberl byl silně ovlivněn svým dědečkem, který dobře maloval a věnoval se hudbě. Umění se věnuje také jeho bratr Karel, který se jako vynikající houslista stal koncertním mistrem Mnichovské filharmonie. V sedmdesátých letech absolvoval Milan Eberl Hollarku. Velký vliv zde na něj měli Rudolf Klimovič, Jiří Waage a sochař Jiří Dušek. Dnes se věnuje malbě i sochařské tvorbě. Jeho práce jsou ovlivněny starými mistry, Ludvíkem Kubou, Janem Bauchem, nebo Rudolfem Riedelbauchem.
Pro Eberlovu tvorbu byl důležitý obraz Marcela Duchampa, na němž byl rozfázován pohyb dívky sestupující se schodů. Charakteristickým rysem jeho hudebních obrazů jsou ´vrstvy´ pohybů hráčů na nástroje i nástrojů samotných, čímž je upoutána pozornost diváka, který tak získává dojem, že hudebníci opravdu hrají. Mezi obrazy můžete vidět např. portréty Václava Hudečka, Jana Mráčka nebo Jana Hrubého.
Milan Eberl maluje také krajiny a zátiší. Někdy jsou to vzpomínky na chvíle minulé, jindy okolí Bohutína a Vysoké, kde pobýval A. Dvořák a kde je dnes také jeho muzeum.
V Berouně bude Milan Eberl vystavovat obrazy a své řezbářské práce.
Vernisáž výstavy bude doprovázena hudbou a začne ve středu 9.srpna 2023 v 17.00 hodin.
V sobotu 9. září bude z důvodu oslav Dnů Evropského Dědictví (EHD) prodloužena otevírací doba - výstavu tak můžete navštívit od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.