EHD - Dny Evropského Dědictví

EHD - Dny Evropského Dědictví

7. 9. 2024 9:00 - 17:00  Nám. Joachima Barranda
Slavnost

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, zkráceně EHD) jsou společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise, jejímž cílem je posílení historického povědomí v souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví. EHD se koná každoročně v září v mnoha městech a obcích po celé Evropě – zemích, které přistoupily k Evropské kulturní konvenci. V České republice je organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

V rámci těchto dnů je možno zhlédnout dlouhou řadu kulturních a stavebních památek, které nejsou jinak běžně pro veřejnost přístupné – např. radnice, soudy, církevní stavby, školy, historické zahrady, obytné domy, věže, kasematy, zříceniny, parníky, národní parky, uhelné doly, vykopávky apod. V rámci těchto dnů pak jednotlivá města pořádají další doprovodné kulturní a společenské akce jako jsou přednášky, koncerty, výstavy či městské slavnosti pod širým nebem.

V Berouně se poprvé oslavy EHD konaly v roce 1997. Kromě zpřístupnění památek byly od počátku spojeny s doprovodným programem, který probíhaL na náměstí při souběžně konaných hrnčířských trzích a byl tak vnímán jako součást těchto trhů. Od roku 2019 probíhají oslavy EHD mimo trhy, v klidové zóně komorního Náměstí Joachima Barranda, kde MKC provozuje letní scénu. EHD jsou pojaty jako dobová podívaná s řemesly, hudbou i bojovými ukázkami.

EHD 2024 PODROBNĚJI ZDE